Jak urządzić małą kuchnię

Wiele kobiet i mężczyzn, którzy kochają gotowanie i spędzanie wolnego czasu w kuchni, marzą o przestronnym pomieszczeniu, które spełniałoby ich wszystkie oczekiwania. Jednak spełnienie takich pragnień może wydawać się utrudnione w przypadku osób, które mieszkają w bloku. Wtedy pokoje są mniejsze, jednak wystarczy odrobina przemyślanego i kreatywnego działania, by spełnić marzenia i cieszyć się funkcjonalną kuchnią.

Mała kuchnia – jakie kolory wybrać?

Barwy ścian oraz mebli mają niebywałe znaczenie w trakcie urządzania kuchni o niewielkich rozmiarach. W takim przypadku warto zdecydować się na jasne kolory. Dzięki temu mała kuchnia optycznie powiększy się, ale też wyda się jaśniejsza. Efekt ten można wzmocnić poprzez wybranie jasnych mebli o błyszczącym wykończeniu. Wtedy światło będzie się odbijało od powierzchni szafek lub blatów. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać styl minimalistyczny.

Meble kuchenne w małej kuchni

Niezwykle ważne jest dokładne rozplanowanie ułożenia mebli kuchennych. Jeżeli pomieszczenie ma niewielkie rozmiary, to każda przestrzeń jest ważna i cenna niczym złoto. Dlatego warto zdecydować się na szerszy blat kuchenny. Jeżeli będzie on miał około 80 centymetrów, to możliwe stanie się schowanie do szafek większych narzędzi kuchennych, takich jak na przykład garnki, patelnie, mikser itp. Ważne jest także to, że w szafkach zmieszczą się zawory lub instalacje. Dzięki temu ich widok nie będzie odciągał wzroku od nowo urządzonej kuchni.

Mobilne meble – odpowiedni wybór?

Mała kuchnia powinna być urządzona w taki sposób, by spełniała wszystkie swoje funkcje, ale nie może przytłaczać ilością mebli i urządzeń. Warto więc zdecydować się na mobilność. Idealnym rozwiązanie będą szafki na kółkach, które w łatwy sposób można przesuwać. W zależności od potrzeb. Ważne jest także to, że stanowią dodatkowe miejsce pracy. Zazwyczaj są one niższe od pozostałych mebli, dlatego najlepiej korzystać z nich w pozycji siedzącej lub udostępnić je dzieciom, które chciałyby pomóc w przygotowywaniu posiłków.

Przede wszystkim światło!

Podczas urządzania małej kuchni trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Jasne pomieszczenie nie jest przytłaczające, dlatego ludzie chętniej spędzają w nim wolny czas. Warto zastanowić się także nad otwartym pomieszczeniem i połączeniem kuchni z salonem. Takie rozwiązanie jest niezwykle modne, ale również funkcjonalne. Sferę wypoczynkową i kuchenną można rozdzielić za pomocą blatu, który posłuży jako jadalnie. Wystarczy tylko dodać krzesła barowe.

Reply