Etapy wykonanie ogrzewania gazowego

Zastosowanie ogrzewania gazowego jest z pewnością najbardziej wygodnym rozwiązaniem do ogrzewania domu.  Nie ma potrzeby w tym przypadku kupowania surowca, takiego jak drewno czy węgiel. Wystarczy jedynie prawidłowe zamontowanie instalacji centralnego ogrzewania i sterowanie jej elektronicznie, bądź manualnie.

Przygotowanie instalacji na etapie budowy

Projekt domu

Projekt domu

Już na etapie projektowania domu, a także w trakcie jego realizacji, trzeba podjąć decyzję o rodzaju wybranego ogrzewania centralnego. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie gazowe, należy odpowiednio przygotować całą instalację oraz pomieszczenie, w którym miałby znajdować się piec.

Centralne ogrzewanie gazowe, ma przede wszystkim dwie funkcje – ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody. Architekt, przygotowując projekt domu, powinien wyodrębnić spośród pomieszczeń budynku specjalną kotłownię pod ogrzewanie gazowe. Musi ona spełniać określone wymogi, to jest być określonej powierzchni oraz wysokości ścian od podłogi do sufitu. Jest to szczególnie ważne, jeżeli planujemy umiejscowienie kotłowni w piwnicy, ponieważ musimy pamiętać o zachowaniu wysokości co najmniej 2,30 m. 

Ogrzewanie gazowe – jakie są potrzebne formalności

Po wykonaniu przyłącza gazowego do naszego budynku, należy

  1. wykonać wewnętrzną instalację gazową.
  2. Skontaktować się z kominiarzem, który wyda zaświadczenia o prawidłowej wentylacji pomieszczeń.
  3. Uzyskać wpis w dzienniku budowy od osoby odpowiadającej za instalacje gazowe o wykonaniu przyłącza pomiędzy skrzynką a domem.
  4. Zdobyć u kierownika budowy zaświadczenie o próbie szczelności.
  5. Przygotować zgłoszenie gotowości do odbioru instalacji gazowej oraz zawrzeć kompleksową umowę z dostawcą gazu.
Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe

Po ww. formalnościach, należy poczekać na wizytę pracowników gazowni, którzy zamontują licznik i dokonują jego oplombowania.

Po przebrnięciu przez te wszystkie elementy należy złożyć wniosek do przedsiębiorstwa gazowniczego o napełnienie instalacji gazem.

Ostatnim etapem, jest uruchomienie piecyka przez instalatora wraz ze sprawdzeniem poprawności działania pieca oraz instalacji. Należy także wtedy zaznajomić się z zasadami obsługi sprzętu, z którego będziemy korzystać. W tym celu warto skontaktować się z fachowcem, który wykonywał u nas usługę montażu pieca.

Reply