Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja w mieszkaniach jest już w dzisiejszych czasach standardem – jednak pomimo to, wentylacja wentylacji nierówna. Najnowocześniejsze i najlepiej zaprojektowane przewody wentylacyjne i instalacje nie tylko zapewniają wymianę zużytego powietrza na świeże, ale również umożliwiają odzyskiwanie ciepła, co sprawia, że ich działanie jest bardzo ekonomiczne. Wentylacja z odzyskiem ciepła może spełniać swoją funkcję dzięki rekuperatorowi – czyli urządzeniu, które odzyskuje z wywiewanego powietrza ciepło.

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła – wygoda i oszczędności

Przewody elastyczne, dzięki którym działa wentylacja, nie są już uważane za instalacje nowoczesne i ekonomiczne. Korzystanie z wentylacji z odzyskiem ciepła sprawia, że do ogrzania domu potrzeba znacznie mniej energii. Wpisuje się to w panujący w ostatnich latach trend na budowanie ekologicznych domów – takich, które zużywają jak najmniej zasobów naturalnych. Niesie to za sobą znaczne oszczędności, co nie jest bez znaczenia.

Przewody wentylacyjne i rekuperator – ile to kosztuje?

Choć zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła jest inwestycją opłacalną, trzeba na początku przygotować się na konieczność wydatków. Koszt tego typu wentylacji do domu jednorodzinnego wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – do tej kwoty należy jednak doliczyć również cenę za montaż całej instalacji. Może ona wynieść nawet pięć tysięcy złotych! Czy warto więc inwestować tak duże pieniądze? Inwestycja ta zwraca się – jednak tylko w przypadku szczelnych domów, które same w sobie nie powodują dużych strat ciepła. Decydując się na wentylację z odzyskiem ciepła, należy więc przede wszystkim zadbać o uszczelnienie domu.

Wentylacja w domu a samopoczucie mieszkańców

Wentylacja w domu jednorodzinnym jest rzeczą niebywale istotną. Jej sprawne działanie umożliwia bowiem domownikom oddychanie świeżym, pozbawionym zbędnej wilgoci powietrzem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niekorzystnie wpływa brak wentylacji na nasze zdrowie i samopoczucie. Wilgotne, zatęchłe powietrze wpływa nie tylko na pojawianie się w domu pleśni i grzybów (które mogą uczulać, szczególnie alergików), powoduje również choroby płuc, utrudnia oddychanie i sprawia, że zaczynamy cierpieć na przewlekły kaszel, a niekiedy również katar. Pleśń, której cząsteczki unoszą się w powietrzu, podrażnia drogi oddechowe i powoduje nieprzyjemne bóle głowy oraz uczucie zmęczenia, nie wpływa korzystnie również na skórę. Jest więc wiele powodów, by zadbać o sprawnie działającą wentylację.

Reply