Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie – zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. Należy pamiętać, że w kuchni musimy zmieścić, oprócz szafek i mebli, sporą ilość sprzętów AGD, a także zostawić sobie odpowiednio duży blat roboczy. Większości z nas zależy także na miejscu do jedzenia. Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia a kolorystyka

Funkcjonalność w małej kuchni zaczyna się już na etapie wykończenia. Jeśli przestrzeń nie ma wyglądać na przeciążoną, powinniśmy umiejętnie dysponować w niej kolorami. Kolorystyka małej kuchni powinna być jasna – biele czy beże dobrze odbijają światło, a dzięki temu optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że przebywanie w nim staje się przyjemniejsze.

Meble kuchenne do małego pomieszczenia

Druga ważna kwestia to wybór mebli. Te oprócz tego, że jasne, powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Najlepiej jeszcze na etapie planowania zabudowy, wytyczyć strefy do przechowywania, by zapewnić sobie odpowiednią ilość i rodzaj szafek na wszystkie naczynia i akcesoria kuchenne.

W małej kuchni oprócz szafek stojących przydadzą się również wiszące półki, które zaoferują dodatkowe miejsce do przechowywania. Mała kuchnia powinna być wyposażona w jasne meble, najlepiej z połyskiem – te będą odbijać światło i optycznie powiększać pomieszczenie. W niewielkiej przestrzeni unikać należy mocnych akcentów, takich jak duże, mosiężne uchwyty czy ozdoby na frontach.

Jaki sprzęt AGD do małej kuchni?

Mała kuchnia wymaga od nas także przemyślenia kwestii doboru sprzętu AGD. Jeśli dysponujemy naprawdę niedużą przestrzenią, zmuszeni będziemy pójść na kompromisy. Jeśli zdecydowaliśmy się na zmywarkę, zlew może być mniejszy, najlepiej jednokomorowy. Zamiast osobnej mikrofalówki – lepiej wybrać piec z jej funkcją. Lodówkę warto nadbudować dodatkowymi szafkami do przechowywania, natomiast okap można ukryć w szafce. Mała kuchnia wymaga od nas kilkukrotnego zastanowienia się nad tym, jakiego sprzętu faktycznie będziemy używać – żeby jej nie zagracić, lepiej zrezygnować ze wszystkich zbędnych akcesoriów.

Mała kuchnia: ważna rola oświetlenia

Małe kuchnie są zwykle zaciemnione, co dodatkowo optycznie je zmniejsza. Jeśli chcemy sprawić, żeby pomieszczenie wyglądało na bardziej przestronne i przytulne, zadbajmy o odpowiednią ilość oświetlenia. Nie zasłaniajmy okna, postawmy na dobrej jakości górne oświetlenie, nie zapomnijmy o zamontowaniu specjalnego oświetlenia do pracy, na przykład listwy LED pod górnymi szafkami kuchennymi.

Reply